Głodni wiedzy!

Jak się uczyć to nie na pusty żołądek! Zasada, o której musimy pamiętać i dzisiaj poruszę ten temat.

Jak człowiek głodny, to człowiek zły.
Jako osoba studiująca dietetykę wiem  jak i co należy dostarczyć organizmowi, aby poprawnie funkcjonował oraz by nasza nauka przynosiła efekty. Istnieje różnorodność wśród wyboru produktów różnej jakości, aby wpływały na naszą pamięć i koncentracje, postanowiłam bardziej zgłębić ten temat i przekonać się sama- jak to mówią na własnej skórze.

Dieta mózgu, czyli myślisz tym co jadłeś!
Każdego dnia nasz organizm, a w szczególności mózg potrzebują odpowiedniego "paliwa", aby poprawnie funkcjonować. Podstawą jest ilość posiłków w ciągu doby, a powinno ich być od 4 do 5. 

“Nigdy nie pracuj przed śniadaniem; jeśli musisz pracować, zacznij od śniadania”
~ Josh Billings

Główną rolę odgrywa pełnowartościowe śniadanie, które należy zjeść przed wyjściem z domu. Jest ono priorytetem, by dać nam energii na cały dzień. Kiedyś nie byłam zwolenniczką śniadań, ale dziś bez niego nie ruszam się z domu. Naprawdę nie potrzeba z rana kawy, aby się obudzić i mieć energię na cały dzień -w praktyce często jesteśmy bardziej zmęczeni- wystarczy wstać 10-15 minut wcześniej i przygotować najprostszą owsiankę, czy jajecznice.

Jedzenie przyjazne dla mózgu.
Aby poprawić funkcjonowanie mózgu należy do diety dodać kilka rodzajów produktów, po które i tak dosyć często sięgasz!
  • Jabłka
  • Awokado
  • Banany
  • Jagody
  • Zielone warzywa np. brokuły, szpinak
  • Jajka
  • Łososia
Większość z nich zawiera wysoką ilość antyoksydantów, czyli naturalnych związków, które wiążą wolne atomy tlenu, odpowiadające za starzenia się komórek i tkanek. Oprócz antyoksydantów zawierają składniki odżywcze i witaminy potrzebne dla mózgu.

Znalezione obrazy dla zapytania owoce
 https://www.trener.pl/odzywianie/najlepsze-owoce-dla-osob-aktywnych-fizycznie/

 Składniki, które mają wpływ na pracę mózgu.
1) Witaminy z grupy B – B6, B12, kwas foliowy; wpływają na wydajność pamięci kobiet w różnym wieku, zapobiegają zaburzeniom funkcji poznawczych i otępieniu w procesie starzenia. 
2) Witamina D (np. tłuste ryby) ważna dla zachowania funkcji poznawczych w dorosłości;
3) Cynk (ostrygi, nasiona dyni, słonecznika, kiełki) istotny dla procesu zapamiętywania, poprawia pamięć krótkotrwałą;
4) Magnez (kakao gorzkie, czekolada, szpinak, orzechy, ryby, pestki dyni) koi nerwy i wzmacnia mięśnie, ale także usprawnia pamięć i proces uczenia się. Osobiście uwielbiam gorzką czekoladę. Jeśli nie jesteś jej zwolennikiem to najlepiej pić ją z dodatkiem wanilii lub jakiegoś słodkiego syropu np. malinowego.
5) Żelazo (czerwone mięso, ryby, drób, soczewica) redukuje zmęczenie, co dla osób uczących się jest niezbędne. Dostępne jest w wielu produktach, ale najprostszym sposobem jest sięgnięcie po orzechy.

Było o jedzeniu, a teraz o nawodnieniu. Ostrzegam o bombie cukrowej, czyli napoju typu coca-cola.Daje nam "zastrzyk" energii, ale tylko chwilowy później stajemy się bardziej zmęczeni i otępiali. Należy pic wodę, kilka razy dziennie. Częste picie mięty i melisy działa uspokajająco, a przy nauce nie powinniśmy być zestresowani bądź zdenerwowani.

 http://regiodom.pl/portal/porady-domowe/kulinarne-co-nieco/woda-gazowana-czesciowo-odgazowana-i-niegazowana-ktora-najlepiej-pi

Wszystkie te składniki są niezbędne do tego, aby prawidłowo się uczyć, poprawiać naszą pamięć i wydajność przy tym. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie produkty. Nie jesteśmy świadomi tego jak różnorodnie jemy każdego dnia, jak wiele rzeczy pozytywnie wpływają na naszą pamięć, koncentracje, samopoczucie, to wszystko jest bardzo istotne, aby otrzymać rezultaty efektywnej nauki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz